Gdzie powstała Restauracja Mona
Właściciele Bel Mon Resort – Mirka i Patrick to prawdziwi miłośnicy kuchni. To ich rodzinna pasja, która pomimo różnic krajów, z których pochodzą, wpojona im została głęboko w serca.
To dzięki ich doświadczeniom kulinarnym i miłości do gotowania naszego Szefa Kuchni Bartłomieja znajdziesz u nas urozmaicone menu z przepisami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie.
To unikalne receptury, zaczerpnięte od babki i matki Patricka, które czerpały kucharską wiedzę z krajów dalekiej Afryki, Francji, Beneluksu, odważnie skrzyżowane z polską tradycyjną kuchnią ze śląska, ze szczyptą kuchni niemieckiej i słowiańskiej – podążając za korzeniami babć i mamy Mirosławy.
Całość pod czujnym okiem naszego patrona Kurta Schellera.
Powstanie dworu, w którym dzisiaj znajduje się Restauracja Mona, datuje się na 1736 rok.
Budynek został wzniesiony przez zakon Cystersów w stylu późnobarokowym z charakterystycznym dla tamtej epoki mansardowym dachem. Jego kształt został zachowany do dnia dzisiejszego, a po przeprowadzeniu gruntownego remontu, zyskał nowy blask.
Miejsce na przestrzeni swoich dziejów było świadkiem wielu historycznych wydarzeń. Po pierwszej przebudowie wykonanej przez zakonników, jego wnętrza zdobiły dzieła barokowego mistrza fresków Franciszka Sebastianiego. Obecnie znajdują się one w muzeum w Pszczynie, które zabezpieczyło cenne malowidła przed całkowitym zniszczeniem, w okresie kiedy budynek w latach współczesnych znajdował się w ruinie.
Obecnie dwór cysterski wraz z przylegającymi do niego terenami i padokiem po ośrodku jeździeckim, został zakupiony w 2016 roku przez inwestora, firmę Pamira Investment. W 2020 roku, rozpoczęły się długo wyczekiwane, również przez lokalną społeczność, prace renowacyjne i budowlane. Historycznie budynek posiadał charakterystyczne szerokie schody, które zostały zachowane i odnowione, a obecnie prowadzą do sal restauracyjnych na pierwszej kondygnacji. W przyziemiu powstały sale połączone z wyjściem na zewnętrzny, ogrzewany taras.
Znajdziemy tutaj również jeden z nielicznych w regionie śląskim Humidor, w którym można delektować się cygarami i jakościowymi alkoholami.
Miejsce, w którym powstała Restauracja Mona
Budowa dworu
Zakon Cystersów, do którego należały tereny rozpoczyna budowę dworu.
Przebudowa dworu
Wraz z przebudową we wnętrzach powstają freski Franciszka Sebastianiego.
Koniec klasztoru Cystersów
Sekularyzacja na terenach Rud, koniec klasztoru Cystersów.
Kolejka wąskotorowa
Powstanie kolejki wąskotorowej i stacji w Stodołach.
Przyłączenie do Polski
Przyłączenie terenu Rud oraz Rybnika do Polski.
Przeniesienie fresków do klasztoru
Przeniesienie fresków Sebastianiego do klasztoru Cystersów w Rudach.
Wpis do wojewódzkiego rejestru zabytków.
Niszczejący zabytek
Do końca XX wieku dwór ulegał stopniowej degradacji.
Nowy właściciel
Rozpoczęcie renowacji i budowy
Rozpoczęto renowację obiektu, wszystkie działania były uzgadniane z Konserwatorem Zabytków.
Patronat na kuchnią
Patronat nad kuchnią, jej projektem oraz stylem obejmuje Kurt Scheller.
Otwarcie Restauracji Mona
Restauracja Mona otworzyła swoje podwoje dla Gości. Zapraszamy!